– Ciociu, czy masz może chleb? Czy możesz mi go dać?

Julia ma 37 lat i nigdy nie była mężatką. Kiedyś pracowała jako księgowa. Wciąż nie może znaleźć sensu życia. Nie może odnaleźć swojego powołania.

Była bardzo senna. Wstała i zmusiła się, by pójść do pracy. To była znowu jej zmiana. Kobieta dostała pracę jako kelnerka. Teraz musiała obsługiwać gości na letnim tarasie, a jeśli to była jej zmiana, to przychodziła do pracy o szóstej rano. Przecież już od siódmej przychodzili ludzie.

Ponieważ mieszkała na przedmieściach, aby się nie spóźnić, musiała przyjeżdżać do pracy jeszcze wcześniej – o piątej. Miała kiepskie połączenie i te przesiadki, czasem zdarza się, że autobus może się spóźnić albo utknąć w korku.

Potem Julia zaczęła, jak zwykle, wycierać stoły przed otwarciem letniego tarasu, bo z dnia na dzień zawsze osiadał na nich kurz. Goście powinni siedzieć na czystych krzesłach, przy czystych stołach. Mruknęła do siebie znajomą melodię.

Moja mamusia też dobrze śpiewa. – Nagle dotarł do niej dziecięcy głos.

Julia nie spodziewała się usłyszeć nikogo o tak wczesnej porze. Zobaczyła przed sobą małą dziewczynkę w wieku około pięciu lub sześciu lat. Całkiem samą. Nawet się rozejrzała.

Co ty tu robisz? Sama? Wczesnym rankiem?
Wyszłam na spacer. I po jedzenie dla mnie i mojego brata. Ciociu, masz może kawałek chleba? – zapytała niepewnie dziewczynka. Widać było, że jest głodna.
Oczywiście, że tak. Usiądź, poszukam czegoś w kuchni. Gdzie jest twój brat?

-Jest w domu. Tutaj, za rogiem. Z babcią.

Julia nie pytała, dlaczego dziewczynka jest sama i gdzie są jej matka i ojciec. A ona sama postanowiła dalej wyjaśniać sytuację.

Nasi rodzice już dawno nie żyją, a babcia jest bardzo stara, zapomina o wszystkim na , nawet o nas, swoich wnukach, nie zawsze pamięta.

Julia nie wiedziała nawet, co na to powiedzieć. Po prostu zaparło jej dech w piersiach.

Nie będę przeszkadzać, proszę tylko o trochę chleba, pójdę do domu i zaniosę go bratu i babci.
Nie spiesz się, pójdę z tobą, poczekaj tu na mnie. Nie odchodź.- powiedziała Julia.

Julia poprosiła swojego partnera, aby ją zastąpił. Powiedziała, że musi na chwilę wyjść i poszła odprowadzić dziewczynkę.

Dziewczynka miała swój własny klucz. Weszli do środka i zobaczyli chłopca w wieku około półtora roku, który raczkował po podłodze i bawił się. Uśmiechnął się na ich widok. Na łóżku leżała stara kobieta, która nawet nie zauważyła, co się dzieje. Była w pewnego rodzaju letargu.

Co to jest, u licha? – zapytała Julia z zaskoczeniem.

Zadzwoniła po karetkę. Przyjechali i zabrali babcię, po jej wyglądzie widać było, że to nie potrwa długo. Julia wzięła chłopca i dziewczynkę i zabrała ich do swojego domu. Tam czekał na nią jej 13-letni syn, który był szczerze zaskoczony tym, co się dzieje. Ale kiedy matka wszystko mu wyjaśniła, zrozumiał i poparł ją.

Nigdy nie kłóciła się z synem. Między nimi istniała relacja zaufania. W ich rodzinie nie było zwyczaju kłótni. Zawsze pomagał matce, był rozsądny i posłuszny. Zgodził się zostać z dziećmi, gdy Julia poszła do pracy.

Dziesięć dni później babci już nie było. Było jasne, że dzieci zostaną wysłane do sierocińca. Ale serce Julii było rozdarte na kawałki – były tak miłe, posłuszne, tak przyzwyczajone do nich, że nie chciała się z nimi rozstawać. Julia rozumiała, jak by to było, gdyby znalazły się w domu dziecka wśród obcych ludzi. Postanowiła więc wziąć na siebie odpowiedzialność i je adoptować, zostać ich opiekunem.

Musiała zrezygnować z pracy kelnerki i podjąć pracę u przyjaciela, który od dawna proponował jej, by została księgową. Przyjaciółka pomogła jej nawet w załatwieniu formalności. Tak więc po kilku tygodniach Julia mogła na stałe, zgodnie z prawem, wziąć dzieci pod swoją opiekę.

A więc to tak! To dlatego chciałaś być kelnerką! – zażartowała przyjaciółka.
Masz rację, to był długofalowy plan, który dopiero teraz zaczął się realizować.

Kto by pomyślał, że jej życie zmieni się tak diametralnie. Że będzie miała trójkę dzieci i będzie musiała wybierać między różnymi zawodami. Julia nie jest przyzwyczajona do bycia silną jednak podjęła to wyzwanie, rzucone jej przez los.

Rate article
– Ciociu, czy masz może chleb? Czy możesz mi go dać?