Czułam się bezwartościowa: Adam miał obsesję na punkcie posiadania własnego dziecka!

Nigdy nie czułam pragnienia posiadania dziecka, zanim poznałam Adama. Z nim moja przyszłość wydawała się przesądzona.

Kiedy się pobraliśmy, obiecaliśmy sobie, że zostaniemy razem na zawsze, bez względu na to, co wydarzy się w naszym życiu.

Byliśmy tak zakochani, że mogliśmy spokojnie stawić czoła każdemu problemowi. Nie podejrzewałem wtedy, że nasze intensywne dążenie do stworzenia idealnej rodziny stopniowo zniszczy nasz związek.

Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że nasza miłość będzie możliwa bez posiadania dzieci. Przez pierwsze sześć miesięcy naszego małżeństwa Adam był taki, jak go lubiłam – optymistyczny, miły mężczyzna, który dobrze mnie znał i wiedział, co powiem, zanim jeszcze otworzyłam usta.

Już wtedy martwiłam się, że nie mogę zajść w ciążę, ale on spokojnie mówił: “Trochę cierpliwości, to się stanie!”. Czas mijał i wszystko stopniowo zaczęło się zmieniać.

Kiedy minął rok, nie kochaliśmy się już tak jak wcześniej, pojawiło się napięcie, a do naszego łóżka wkradło się coś w rodzaju obowiązku. Starałam się zrelaksować, ale ciągle myślałam, że powinnam zajść w ciążę, zamiast cieszyć się naszym intymnym życiem. Czułam też, że Adam jest spięty, skupiony na “celu”.

Na początku rozmawialiśmy często i szczerze.
Potem postanowiliśmy w ogóle nie poruszać tego tematu i pomyśleć o innych rzeczach. W każdym razie ciąża nie nadchodziła. Na początku każdego miesiąca byłam zasmucona, a Adam po cichu przeżywał porażkę.

Jako pierwszy zasugerował, żebyśmy skonsultowali się z lekarzem. Kiedy nasz ginekolog mówił o “wspomaganym rozrodzie”, nie zauważyłam, że Adam był przeciwny tej metodzie. Sama nigdy nie podjęłabym takiej decyzji, więc w drodze do domu zapytałam go, jak daleko posunąłby się dla naszego marzenia. Odpowiedział: “Jak najdalej!”.

Kiedy badania wykazały, że problem pochodzi ode mnie, pojawiła się między nami przepaść. Byłam zaskoczona reakcją Adama, ponieważ nic nie powiedział, po prostu nie potrafił ukryć swojego rozczarowania, był nawet zły.

W tym okresie zrozumiałem, że jako dziecko wielodzietnej rodziny nie wyobraża sobie innego życia niż jako ojciec kilkorga dzieci. Cisza między nami stawała się coraz cięższa.

Lekarze zachęcali mnie do spróbowania zapłodnienia in vitro.
Postanowiłam spróbować, ale nic z tego nie wyszło. Czułem się wyczerpana psychicznie i coraz bardziej samotna. Po drugiej próbie zdałam sobie sprawę, że może mi się nigdy nie udać i zakończyłam to wszystko.

Wyjaśniłam Adamowi, że nie chcę czuć się ciężarem i że powinniśmy spróbować żyć własnym życiem, zamiast łudzić się nierealistycznymi oczekiwaniami. Kiedy kilka tygodni później rozmawiałam z nim o adopcji, krzyknął, że nie chce “nagrody pocieszenia”. Wydawało mi się to zbyt surowe w stosunku do mnie.

Adam miał obsesję na punkcie posiadania własnego dziecka. Oczywiście nie mógł być rodziną, jeśli nie mieliśmy dzieci, a przede wszystkim syna, który kontynuowałby jego linię i sprawiał, że czuł się silnym mężczyzną.

Myślałam, że próba poczęcia in vitro zrujnowała nasz związek. Chciałam wymazać traumę i wzmocnić naszą miłość. Ale coraz częściej się kłóciliśmy.

Pewnej nocy Adam powiedział mi: “Zmieniłem zdanie. Nie możemy być razem szczęśliwi. Lepiej się rozstańmy.” Usłyszeć takie słowa z ust ukochanej osoby jest nie do zniesienia.

Poczułam się bezwartościowa!
Poprosiłam go, żeby natychmiast wyszedł. Odczułam to jako podwójną karę – zostałam bez dzieci i bez męża. Czułam, że zostałam wyrzucona jak bezużyteczna rzecz.

Prawda jest okrutna – mój mąż zostawił mnie, ponieważ jestem bezpłodna. Tak, to prawda, ale to nie jest cała prawda.

Zostawił mnie również dlatego, że był egoistą, bo za wszelką cenę chciał mieć syna i nie potrafił zmierzyć się z rzeczywistością narzuconą nam przez naturę. Teraz to już tylko jego problem. Znów żyłam w zgodzie z samą sobą.

Minęło trochę czasu, zanim doszłam do siebie, chociaż na zawsze pozostanę zraniona. Takie jest życie. Przynajmniej upewniłam się, że nasza miłość nie była wystarczająco silna i tak naprawdę nie byliśmy sobie przeznaczeni.

Trudno byłoby mi odzyskać to, co straciłam, czyli wiarę w siebie i szacunek do siebie, bez pomocy psychoterapeuty. Dziś to odwrócona karta mojego życia. Zrozumiałam, że nie jestem niczemu winna. Na miejscu byłego męża nie zrujnowałabym naszego małżeństwa.

Teraz mieszkam z innym mężczyzną, który wie, jak mnie uszczęśliwić. Od początku mówiłam mu, że nie mogę mieć dzieci. Może dlatego, że ma już dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, jego reakcja była wspaniała.                                                                                                  Spojrzał mi w oczy i powiedział, że najważniejsze dla niego jest nasze wspólne szczęście, czyli to, że możemy być razem.

 

Rate article
Czułam się bezwartościowa: Adam miał obsesję na punkcie posiadania własnego dziecka!