Żałoba zamiast ślubu: adoptowane 8-miesięczne dziecko, trudne małżeństwo i rozwód.

W niecały rok zostałam matką dwójki dzieci – mojego i adoptowanego. Od tego czasu minęło 38 lat, a ja jestem coraz bardziej wdzięczna losowi za to, że zesłał mi trudy, które musiałam znosić….

Bukiet szczęścia i smutku

Miałam 22 lata. Ukonczyłam studia, byłam nauczycielka. I wkrótce miałam wyjść za mąż. Zostanie panną młodą było moim największym marzeniem z dzieciństwa.

Marzyłam o wielkim weselu, o bardzo długim welonie ozdobionym tiarą ze srebra i białych kwiatów, marzyłam o dniu, w którym będę centrum świata i będę wyglądać bajecznie pięknie w oczach mężczyzny, którego kocham. I tak się stało.

A przynajmniej tak by się stało… gdyby w dniu ślubu Emila i mojego nie wydarzył się straszny wypadek. Zginęła siostra mojego przyszłego męża, jej mąż i ich 12-letni syn. Z całej rodziny przeżyło tylko dziecko – 8-miesięczna dziewczynka. Moje marzenia o hucznym weselu zastąpiła żałoba.

Zamiast miesiąca miodowego – masa niespodziewanych obowiązków

W dniu ślubu byłam w ciąży. Miałam około 4 miesięcy do porodu.

Przynajmniej taki miał być plan, ale tak naprawdę zostałam mamą krótko po ślubie – dla małej Iwonki, która została osierocona. Emil zasugerował, żebyśmy adoptowali naszą siostrzenicę i oczywiście była to najbardziej logiczna decyzja – nie byłoby nikogo innego, kto mógłby zająć się dzieckiem niż krewni, a dla nas nie do pomyślenia było, żeby wychowywali ją zupełnie obcy ludzie.

Zamiast emocji i podróży poślubnych, nagle znalazłam się z czyimś dzieckiem w ramionach. Dobrze, że Iwonka była malutka i nie pamiętała swojej biologicznej rodziny i szybko się do mnie przyzwyczaiła.

Przywiązałem się do niej od chwili, gdy wziąłem ją na ręce i poczułem, że muszę chronić ją przed całym światem i zapewnić jej szczęście, które zostało jej odebrane. Trzy miesiące później urodziła się Maria, moja naturalna córka.

Trudne małżeństwo

Właściwie nie tylko dzień ślubu, ale i samo małżeństwo nie należało do najszczęśliwszych. Po wielkiej tragedii i po urodzeniu dwójki dzieci w ciągu trzech miesięcy, nie miałem siły na nic poza opieką nad dziećmi i domem. Tak, to nie było romantyczne jak nowożeńców, byłam sama przez cały dzień i miałam wiele obowiązków jako matka, oprócz gotowania, sprzątania i robienia zakupów.

Ledwo miałam czas na sen, nie mówiąc już o chwilach dla siebie. Nie miałam nawet czasu zadbać o swój wygląd – rano brałam prysznic, czesałam włosy, wiązałam je w kucyk i to wszystko.

Nie miałam czasu na makijaż, nie ubierałam się też zbyt często, wieczorem ledwo czekałam, aż wszyscy zjedzą i pójdą spać – oczy zamykały mi się ze zmęczenia i nie miałam siły rozmawiać z Emilem i poświęcać mu uwagi.

Trwało to miesiącami – nic dziwnego, że stopniowo się od siebie oddalaliśmy. Albo nie rozmawialiśmy, bo nie mieliśmy sobie nic do powiedzenia, albo kłóciliśmy się o wszystko – obwinialiśmy się nawzajem.

Emil zawsze był niezadowolony z tego, jak wykonuję prace domowe, zawsze znajdował coś, o co mógł mnie urazić, że nie jest schludnie, a ja ciągle obwiniałam go o to, że nie pomaga w domu, że nie spędza wystarczająco dużo czasu z dziećmi. Ale najgorsze było to, że Emil nie akceptował Iwonki jako swojego dziecka. Mimo że była córką jego siostry, zdawał się obwiniać niewinną dziewczynkę za to, że musieliśmy się nią opiekować.

Kiedy Iwonka była mała, nie rozumiała, czym zaskarbiła sobie gniew ojca i starała się “poprawić” swoje zachowanie, by go udobruchać. Ale on zawsze był z niej niezadowolony i zamiast tego rozpieszczał Marię. Nie podobało mi się jego podejście do obojga dzieci, uważałam je za złe, ale nie miałam siły, by coś zmienić. Mogłam to tylko zrekompensować: być łagodną i wspierającą dla Iwonki, rozpieszczając ją i chwaląc, a jednocześnie postępować bardziej rygorystycznie z Marią, której ojciec pozwalał na wszelkiego rodzaju samowolę.

Trzecie dziecko

Po 12 latach małżeństwa Emil złożył papiery rozwodowe. Miał prawo być kochany – znosił moje zaniedbania od czasu naszego ślubu. Dlatego logiczne było, jak mi wyjaśnił, że powinien związać się z inną kobietą. Teraz była w ciąży, a on chciał stworzyć prawdziwy dom z nią i ich dzieckiem.

Rozwód nie był łatwy – nie tylko zostałam skrzywdzona emocjonalnie, ale Emil próbował też przywłaszczyć sobie to, co mógł z naszych wspólnych finansów i dorobku.

Nie tylko to, ale Maria, która nagle została bez swojego zawsze rozpieszczającego ojca, zaczęła obwiniać mnie za to, co się stało i złościć się na mnie.

Wiecznie mi się sprzeciwiała, pogarszała swoje oceny w szkole, uciekała z domu… Tylko Iwonka była dla mnie pocieszeniem i wsparciem. Dziecko, którego nie urodziłam, było gotowe pozbawić się wszystkiego, aby mi pomóc.

To były trudne lata. Patrząc wstecz, nie wiem, jak sobie radziłam. Dopiero po latach Maria zaczęła rozumieć sytuację, choć nigdy nie pozbyła się wrażenia, że Iwonkę bardziej od niej. Ale, dzięki Bogu, jakoś przebrnęliśmy przez tę mękę i przez długi czas w domu panował spokój.

Cóż, moje córki od dawna nie mieszkają w domu. Obie są mężatkami. Obie mają córki, które noszą  imiona: Gosia i Helenka – są prawdziwym skarbem. Utwierdzają mnie w przekonaniu, że wszystko, przez co przeszłam, było tego warte.

 

Rate article
Żałoba zamiast ślubu: adoptowane 8-miesięczne dziecko, trudne małżeństwo i rozwód.