Żona mojego brata powiedziała: “Postanowiliśmy wynająć nasze mieszkanie, żeby zebrać pieniądze na wakacje, więc teraz będziemy tu mieszkać”.

Moja mama ma domek na przedmieściach. Każdego lata z inicjatywy mamy jeździmy tam: remontujemy, kopiemy ogród. Ostatnio mój mąż postawił tam basen. Jest nawet altanka. Od dnia, kiedy mój brat się ożenił, nie przyjeżdżał tam. Jego żona była temu przeciwna. W ten sposób Ewa, jego żona postawiła sprawę –
Od tej pory ma żonę, rodzinę i nasze interesy ponad wszystko. Jeśli coś jest potrzebne, niech mama zatrudni robotników.

Matka nie ma do niej pretensji, stara się zrozumieć. Tym razem mama za ciężko pracowała i nie pojechała latem do domku. Nie mogła jechać, ale martwiła się o działkę, bo nikt o nią nie dbał.

Mama zaproponowała mojemu bratu, żeby coś zasadził, ale Ewa go namówiła i nie chciał. Ja i mąż pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zaczerpnąć trochę świeżego powietrza. W weekendy można przecież wyjechać na wieś. I moja mama będzie spokojniejsza.

Kupowaliśmy sadzonki, siewki, czyściliśmy ziemię przed sadzeniem, odnawialiśmy rabaty, dbaliśmy o szklarnię. W niedziele odpoczywaliśmy. I wszystko robiliśmy zgodnie z poleceniami mojej mamy.

W ostatni weekend pojechaliśmy z mężem do jego rodziców, więc w domku nikogo nie było. Ale jak się okazało był tam mój brat i jego żona.

Kiedy w następny weekend przyjechaliśmy do domku, byliśmy niemile zaskoczeni. Ktoś w nim mieszkał. Zapukaliśmy, ale nikt nie otwierał. Ewa wyjrzała przez okno i powiedziała:

Postanowiliśmy wynająć nasze mieszkanie, żeby zebrać pieniądze na wakacje, a sami będziemy tu mieszkać. Więc idźcie, nie zapraszaliśmy was.

Czy mama wie? – Zapytałam.
Oczywiście, że tak! A jak myślisz, skąd wzięliśmy klucze? – powiedziała Ewa.

Dzwoniłam do mamy.
Tak, dałam klucze twojemu bratu, a on powiedział, że pojedzie ci pomóc.
Mamo, oni tu mieszkają, oni nie pomagają. Ewa nic nie robi, a nas nie wpuści.

Co to znaczy, że mieszkają? – pyta matka.
To właśnie znaczy. Postanowili wynająć swoje mieszkanie i zaoszczędzić na wakacje. Sami przenieśli się do domku. – Powiedziałam matce prawdę.

No cóż, jeśli będą dbać o ogród, podlewać go, pielić, to niech zostaną. A jak nie – to ich wyrzucić, niech nie oszukują. Oni są tacy podstępni, wiedzą, jak wszystko zepsuć! Przychodzą jesienią i zbierają plony, nie kiwnąwszy palcem. Powiedz im, że teraz ich kolej na dbanie o domek. – Matka podjęła decyzję.
Znowu pukam do drzwi.
Co? – krzyknęła ze złością Ewa.
Powiedziałam jej, co postanowiła matka. Ewa powiedziała, że nie będzie tu nic robić.
Mam manicure! A co ja jestem, twoja niewolnica? A jeśli coś tu wyrosło, to dlaczego myślisz, że będziemy się tym dzielić? Jeśli chcesz, możesz to sobie kupić. A tutaj wszystko będzie nasze.
Oczywiście, musiałbym ich wyrzucić. Nie chcieli mnie słuchać, więc mama musiała sama z nimi rozmawiać. Powiedziała im, żeby się wynosili.
A gdzie my pójdziemy? Przecież ktoś mieszka w naszym mieszkaniu! – krzyknął mój brat.
Oddaj im pieniądze” – zaproponowałam.

To się nie uda. Wydaliśmy je na kolczyki dla Ewy. – powiedział brat. – Nie ma sensu zanosić ich do lombardu. Nie dadzą nawet połowy ich wartości. A co my mamy zrobić?
Krótko mówiąc, to nie moja sprawa. Powinieneś przynajmniej uprzedzić matkę o swoich planach. I w ogóle, bez prośby nie jest dobrze. To jest bardzo bezczelne.
Ewa i jej mąż poszli do jej matki, posyłając mi po drodze przekleństwa.
Nigdy więcej tu nie przyjdziemy! Jesteście zdani tylko na siebie!

Ale coś mi mówi, że wrócą jesienią z torbami, po jabłka i ziemniaki…

Rate article
Żona mojego brata powiedziała: “Postanowiliśmy wynająć nasze mieszkanie, żeby zebrać pieniądze na wakacje, więc teraz będziemy tu mieszkać”.